Що трапилося?

Скоро настане літо. Зазвичай в такий час люди п’ють багато води — одні для того, щоб перенести спеку, інші — через те, що сидять на дієті перед відпусткою. Ми вирішили розібратися, наскільки це корисно і скільки води потрібно пити щодня.

І скільки?

Та скільки хочете. Правило «випивайте вісім склянок води в день» виглядає просто, зрозуміло і привабливо, але це не так. Скільки вам потрібно рідини, залежить від статі, віку, ваги, фізичних навантажень, навколишнього середовища, харчування і багато чого іншого. І найкраще тут орієнтуватися на спрагу: якщо хочеться пити, варто це робити.

За приблизними підрахунками Інституту медицини США, чоловіки повинні вживати в день приблизно 3,7 літра рідини, а жінки — близько 2,7 літра. Мова йде не стільки про воду в чистому вигляді, скільки про будь-якої рідини — наприклад, кави, чаї або соку. Вважається навіть вода, яка міститься в твердих продуктах: яблуках, м’ясі або піцці.

Я весь час хочу пити. Це не нормально?

Не факт, на це може бути багато причин. З відносно нешкідливих — ви стали їсти багато солоного або гострого. Або ви весь час потієте, тому що на вулиці плюс тридцять.

Постійна спрага цілком може бути і симптомом діабету (цукрового і нецукрового). В принципі, можливі й інші варіанти: кровотеча, сепсис, опіки, серцева, печінкова або ниркова недостатність. Але тут ви повинні будете зауважити і інші, набагато більш очевидні симптоми. Ще спрага буває у людей з психогенної полідипсії, тобто ненормальною спрагою, викликаної психічними порушеннями. Правда, якщо у вас немає якогось іншого психічного розладу, то навряд чи у вас цей вид полідипсії.

Ще справа може бути в ліках. Сильна спрага буває у тих, хто приймає холіноблокуючі речовини, діуретики (сечогінні), фенотіазини та інші.

А якщо я буду пити більше — я буду краще себе почувати?

Наукових підтверджень цьому немає. До того ж організм з надлишком води справляється просто — виводить по сечівнику. Якщо тільки це не 15 літрів рідини за кілька годин — з таким об’ємом організм може не впоратися, і розвинеться небезпечний для життя стан.

Кажуть, не можна запивати їжу. Це правда?

Ні. Лікарі вважають, що вода під час або після їди допомагає травленню, руйнує їжу — і в результаті тіло краще засвоює поживні речовини. Інша помилка: пиття під час їжі нібито пригнічує вироблення слини. Гастроентерологи у відповідь на це наводять як приклад синдром Шегрена: при цьому захворюванні погано виділяється слина — і пацієнтів змушують багато пити або хоча б полоскати рот, не побоюючись, що слини буде виділятися ще менше.

А можна взагалі не пити воду? Я зазвичай п’ю тільки чай, каву і смузі!

Можна, можливо. Але пам’ятайте: смузі і фруктові соки не так корисні, як може здатися, тому що з ними в організм надходить дуже багато вуглеводів, більше, ніж якщо б ви їли просто фрукти. Про те, що кола, «Дюшес» та інші солодкі газовані напої не принесуть нічого, крім цукру, напевно, годі й говорити. Що стосується кави, то 400 міліграмів кофеїну в день (приблизно 3-5 кружок кави) вважається нешкідливим. Подивитися, де скільки міститься кофеїну, можна в цій таблиці.

Але якщо грип — треба ж багато пити води, правда?

Якщо у вас жар, блювота та (або) діарея, треба пити більше, тому що ви втрачаєте багато рідини. При діареї і блювоті краще все-таки пити спеціальні розчини або хоча б мінеральну воду, тому що разом з рідиною людина втрачає і електроліти. У деяких мінеральних водах така концентрація солей, що їх за цим показником можна порівняти з «Регідроном» (засіб для поповнення втрат рідини, його призначають від зневоднення). І якщо додати в таку мінеральну воду цукор, вийде той же «Регідрон».

Мій тренер сказав, що краще не пити під час занять. Це правда?

Ні. Зневоднення як мінімум погіршує здатність людини тренуватися. Американська колегія спортивної медицини радить пити до, під час і після занять — аби заповнювати втрату рідини. Якщо ви тренуєтеся більше години, то краще вибрати спортивний напій, що містить 6-8 відсотків вуглеводів: вони допоможуть не завершити тренування завчасно.

Правда, у сучасних спортсменів буває інша проблема — водна інтоксикація. Якщо пити дуже багато, може розвинутися небезпечне для життя стан гіпонатріємія. У ЗМІ періодично з’являються повідомлення про людей, які пили сильно більше, ніж потіли. Організм в цьому випадку не може нікуди подіти занадто великий надлишок рідини. Обсяг крові збільшується, концентрація натрію в ній зменшується. Щоб відновити баланс, клітини вбирають рідину і просто-напросто розбухають. Якщо це станеться в мозку, то наслідки можуть бути найгіршими.

А від похмілля вода допомагає, правда ж?

Так, в якійсь мірі. На жаль, лікування від похмілля досі не придумали, і поки краще, що можуть запропонувати лікарі, — це спокій, легка їжа, таблетка знеболюючого (НЕ парацетамолу) і багато води.

А яку воду треба пити — з-під крана, в пляшках, з фільтра?

Це залежить від смаку і того, де ви живете, як харчуєтеся і чим хворієте. Водопровідна вода може дуже відрізнятися від регіону до регіону. В Ірпені воду з-під крана краще не пити. Місцевий водоканал може випускати ідеальну воду, але коли вона пройде по трубах, за які відповідають уже житлово-комунальні служби, то може сильно попсуватися. Краще за все перевірити воду в лабораторії і підбирати фільтр в залежності від знайдених відхилень.

Бутильована вода теж може бути неідеальна. Іноді в ній знаходять мікроорганізми, яких у питній воді бути не повинно. Що стосується кулерів, їх потрібно регулярно мити і дезінфікувати. Якщо цього не робити, то мікроорганізми починають розмножуватися і можуть виникнути проблеми з травленням. Воду в кулері треба теж перевіряти.

Що стосується мінеральної води, то до неї перш за все потрібно ставитися як до джерела натрію. Так звані лікувальні мінеральні води, в яких міститься 5 г/л солі і більше, дуже небезпечні при серцевій недостатності та нирковій недостатності. Про лікувальні властивості мінеральної води сучасна західна медицина нічого не знає.